1. Posta Sanatı Yarışmasının Sonuçları Belli Oldu

1. Posta Sanatı Yarışmasının Sonuçları Belli Oldu

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından 1 Eylül-10 Ekim tarihleri arasında başvuruları alınan Geçmişin izleri, “ İnsanlık medeniyetinin başladığı Anadolu’yu Anayurt yapan destan şehri Malatya ve Arslantepe” konulu 1. Posta Sanatı Yarışmasının sonuçları belli oldu.

Malatya ve Arslantepe’nin tanıtımına katkı sağlamak ve sanatçılara destek olmak amacıyla Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen yarışmaya yurt içinden ve yurt dışından 47 sanatçı 62 eser ile katıldı. Yarışmaya katılan sanatçıların eserlerinin değerlendirilmesi sonrasında Hakan Demir birinciŞahabettin Yıldırım ikinciÖzlem Kum ise üçüncü oldu.

POSTA SANATI

1981 yılında Posta sanatı ve yazışma sanatı olarak da bilinen Posta sanatı, posta servisi aracılığıyla küçük ölçekli eserler göndermeye odaklanan sanatsal bir harekettir. Posta sanatında yaygın olarak kullanılan ortamlar arasında kartpostallar, kağıt, bulunan veya geri dönüştürülmüş görüntü ve nesnelerden oluşan bir kolaj, lastik pullar, sanatçı tarafından oluşturulan pullar (sanatçı damgası denir) ve boya bulunur. Ancak aynı zamanda müzik, ses sanatı, şiir veya herhangi bir şeyi de içerebilir. Bir zarfa konabilir ve posta yoluyla gönderilebilir. Posta resmi, gönderildikten sonra sanat eseri olarak kabul edilir. Posta sanatçıları düzenli olarak (genellikle jürisiz) sergide kullanılmak üzere tematik veya güncel posta sanatına başvururlar. Posta sanatçıları, diğer sanatçılarla ara bağlantılardan hoşlanır. Sanat formu, sanat piyasası, müzeler ve galeriler gibi resmi sanat dağıtım ve onay sistemlerini sıklıkla aşan eşitlikçi bir yaratma yolunu teşvik eder.