Başkan Gürkan:Malatya Dünya Yıldızı Olacak

Başkan Gürkan:Malatya Dünya Yıldızı Olacak

2019’da Malatya Büyükşehir görevine geldikten sonra Malatya’da neşter vurmadık yer bırakmadıklarını söyleyen Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan

 2019’da Malatya büyükşehir görevine geldikten sonra Malatya’da neşter vurmadık yer bırakmadıklarını söyleyen Malatya BüyükşehirBelediye Başkanı Selahattin Gürkan; “Türkiye’deki rekor yatırımlar Malatya’dadır. Buna yakın olan hiçbir ilde yoktur. Malatya Dünya Yıldızıolacaktır” dedi. 

       Malatya Gazeteciler Cemiyetinin 34.Kuruluş yıl dönümü vesilesiyle Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı SelahattinGürkan beraberinde MASKİ Genel Müdürü Mehmet Mert ile birlikte Malatya Gazeteciler Cemiyetini ziyaret etti. 

“MALATYA’YITEMSİL EDİYORUZ”

       Başkan Gürkan ile beraberindekilere ziyaretlerinden ötürü teşekkür eden MGC Başkanı Vahap Güner;“MGC 1989 yılında Rahmetli Turgut Özal’ın destekleriyle ve Kurucu Başkanımız Haydar Karaduman’ın nezdindeki bir gurup arkadaşla birlikte kurulmuştu. 33 yılgeriden bırakıp, 34 yaşına bastığımız bu günlerde Büyükşehir Belediye Başkanımız ve MASKİ Genel Müdürümüz cemiyetimizi ziyaret etmişlerdir, yakın ilgileri için kendilerine teşekkür ediyoruz.

       MGC kuruluşundan itibaren özellikle kurucu başkanımız Haydar Karaduman’ın girişimleri sonucunda Türkiye GazetecilerKonfederasyonunun kurulmasında etkin bir rol oynamış ve bugün cemiyetimiz konfederasyonda yönetim kurulu nezdinde temsil edilmektedir. Doğu Anadolu Gazeteciler Federasyonunun kurulmasını sağlamıştır. Uluslararası temsili yetiolan TSYD’de Malatya Gazeteciler cemiyetinde temsil edilmektedir. Cemiyet olarak elimizden geldiğince Malatya’yı temsil etmeye ve onların vermiş olduğu desteklerle yürümeye çalışıyoruz. Bu nedenle cemiyetimiz bu bölgenin en etkin cemiyetleri arasında yer almaya devam etmektedir” şeklinde konuştu. 

HAYDARKARADUMAN’I YAD ETTİ

       Rahmetli Haydar Karaduman’ı yad eden BüyükşehirBelediye Başkanı Selahattin Gürkan; “ilk kurucu başkan olanrahmetli Haydar Karaduman’ı rahmetle minnetle yad ediyorum. Haydar Karadumangerçekten de değerli bir gazeteciydi. Onun şu sözünü hiç unutamam, ‘Bizim gazeteciler olarak sorunlarımız vardır, olabilir ama şehrimize ve ülkemize duyduğumuz sorumluluklarda vardır. Biz sorumluluklarımızı, sorunlarımızın önüne koyarak gazetecilik mesleğini icra ederiz’ demişti. Hakikaten gazetecilik mesleğine kapak olan bir ifadeydi.” ifadelerinde bulundu. 

“YÖN PUSULAMIZI BELİRLİYORLAR”

       Basının ve medya kuruluşlarını duyuorganları olarak nitelendiren Başkan Gürkan;“Nasıl insanın duyu organları yol haritasını, pusulasını belirlerse, toplumunduyu organları olan gazetecilerde toplumun ve yerel yönetimlerin, genel yönetimlerin yol haritasını belirler. Sizler sahada görmüş olduğunuz güzellikleri, aksaklıkları, sorunları ilgili yönetimlere ilettiğiniz zaman ilgili yönetimlerde bunlarla ilgili gerekli tedbirleri alarak, sorunların çözülmesi noktasında gerekli tedbirleri alır.” dedi.  
“FİLMFESTİVALİ” AÇIKLAMASI

       Geçtiğimiz günlerde CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın da gündeme getirdiği Film festivali konusunu da gündeme alan Gürkan; “Rahmetli sanat üstadımız Fahri Kayahan’ın hayat hikayesini film senaryosu haline getirip, film çekme gayreti içerisinde olançok değerli hemşerimiz Ünal Küpeli’yi de burada görmekten memnun olduğumu belirtmek isterim. Kendileri bizleri ziyaret etmişlerdi. Malatya ile ilgili her çalışmanın arkasında ve yanında olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Geçtiğimiz günbir gazeteci arkadaşımız soru sordu, ‘bu yıl film festivalini yapmıyormusunuz?’ dedi. Doğru, neden yapmıyoruz, bir kere biz film festivalinde şu mesajı verdik, klasik dar kabuktan ve kalıptan çıkarmamız lazım. Her yerde film festivalleri aynıdır.

       Biz sinemanın güçlendirilmesini istiyorsak, o şehirde bir film festivali düzenleniyorsa, o şehrin değerlerini esas alan tematik senaryolar, gerek uzun, gerek kısa metrajlı filmlerin o şehreait olan olgular içerisinde senaryo edilmesi ve senaristlerin senaryolarına onagöre yazmaları lazım. Bu konuda yerel anlamda senaryo yazarlarımızla ve bukonuda sanata yakın olan insanlarla temas halindeyiz. İnşallah önümüzdeki süreçlerde bunu yerel tematik filmlerle Malatya’nın tanıtılması ve Malatya’nın Türkiye ile Dünya önüne çıkmasını hedeflememiz lazım.

       Yani dedik ki, bir yerde film festivali yapılıyorsa o yerin sosyal, kültürel, ekonomik yapısını ve o yörede yaşanmışlıkların perdeye aktarılmasını esas alan tematik yapıların oluşması dedik. Fahri Kayahan’da olduğu gibi Küpeli bunun bir başlangıcını yapacak.”Derken Malatyalı yönetmen Ünal Küpeli, festivallerin Mayıs veya Haziran Aylarında yapılmasını, gelen misafirlerin kayısı bahçelerinin gezdirilmesinitalep etti.” dedi. 

“BÜYÜKYATIRIMLAR YAPTIK”

       Malatya için büyük yatırımlar yaptıklarını söyleyen Başkan Gürkan;“Malatya’nın halkının büyük çoğunluğunu AK Parti’den yana yapmıştır. Bu büyükbir teveccühtür. Bu milletin biz hizmetine amade olduğumuzu her platformda ifade ettik. 2023’de inşallah sayın cumhurbaşkanımız Malatya’da rekor bir oyla seçilecek. Önceden Malatya için ‘Doğu’nun yıldızı olacak’ derlerdi. Şuandaböyle bir şey var mı? İstanbul, İzmir gibi şehirler, ülkemizin Cumhurbaşkanı nezdinde, ‘Gelin Malatya’yı örnek alın’ deniliyor. Türkiye’deki rekor yatırımlar Malatya’dadır. Buna yakın olan hiçbir ilde yoktur.

       Bütçesi ne olursa olsun en büyükşehirler bizim kadar yatırım yapamıyor. Hangi dönemde yapıyoruz bunu? Pandemi,depremin ve küresel krizin olduğu dönemde yapıyoruz. Şuanda Malatya’da neşter vurmadığımız yer kalmadı. Ben Malatya’ya 2019 yılında geldiğimde trafik veulaşım sorunu birinci sıradaydı. Yapılan anketlerde trafik sorunu yüzde 7çıktı. Anayurt bulvarı, Danişmentgazi bulvarı, Alper Tunga bulvarı gibibulvarlar bu hale getirdi. Önümüzde açılacak olan Kuzey ve Güney Kuşak yolu,daha sonra yapacağımız Kuzey çevreyolu ile Malatya’ya sessiz şehir olacak” diyekonuştu.