Gürkan, “ Bizim Söyleyeceğimiz Şarkı, Memleketimizin Birliğidir, Beraberliğidir, Kardeşliğidir”

Gürkan, “ Bizim Söyleyeceğimiz Şarkı, Memleketimizin Birliğidir, Beraberliğidir, Kardeşliğidir”

Uluslararası Arguvan Türkü Festivali Açılış Programıyla Başladı

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Arguvan Belediyesi tarafından düzenlenen ve bu yıl 15’incisi gerçekleştirilen Uluslararası Arguvan Türkü Festivali’nin açılış programına katıldı.

Arguvan Belediyesi tarafından 23-24 Temmuz tarihlerinde düzenlenen Uluslararası Arguvan Türkü Festivali gerçekleştirilen açılış töreni ile başladı. Arguvan ilçesinde Nazım Hikmet Meydanı’nda düzenlenen ve bu yıl 15’incisi gerçekleştirilecek olan festivalin ilk günü yoğun katılımla başladı.

Festivalin açılış konuşmasını yapan Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, “ Türkü festivalinin amacı, bu coğrafyaya damgasını vuran türkülerimizin aslına uygun olarak icra edilip dünya kültürleriyle buluşması, evrenselliği beslemesi, halklar arasında dostluğu geliştirip pekiştirmesidir. Coğrafyadaki kültür birikimi ve onu sahiplenen Arguvan halkı etkinliği uluslararası düzeye taşımıştır” dedi.

Gürkan: Arguvan ozanlar diyarıdır

15’inci Arguvan Türkü Festivali’nin Malatya’ya, Arguvan’a ve sanat dünyasına hayırlı uğurlu olmasını temenni eden Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “ Biz, 21 Temmuz Perşembe günü Malatya’da bir yürüyüş gerçekleştirdik. Yürüyüşün ana temasında ‘Malatya tek yürek, mazisine layık istikbale yürüyor’ dedik. O kortejde hangi düşüncede, hangi görüşte olursa olsun Malatya’nın geleceğine, istikbaline yürüdü. Biz, nasıl ki Malatya’nın istikbaline yürüyorsak, milletimizin ve ülkemizin geleceğine hep birlikte el ele vererek yürüyeceğiz. Cahit Sıtkı Tarancı diyor ya; “Memleket isterim gök mavi, dal yeşil, ekin sarı olsun. Kuşların çiçeklerin diyarı olsun. Memleket isterim, yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun. Olursa bir şikâyet oda ölümden olsun.” Bizim memleketimizden istediğimiz birlik ve beraberliktir. Arguvan ozanların diyarı. Şair diyor ya; “ Kopuz dağ başında kalmış ozansız. Ömre varmış hazansız. Böyle kaybolur mu insan zamansız. Yaz ağlar, kış ağlar ozan nerede. Törende ozanı canla dinlerdik. Kopuzun sırrına bizlerde erdik. Hicranlı sesine bir ömür verdik. Yaz ağlar, kış ağlar ozan nerede.” Ozanlar Arguvan’da.

Arguvan bizim için önemli bir ilçedir. Türkiye için önemli bir ilçedir. Kültür ve sanat dünyamızda Arguvan ağızı gerçekten önemli bir ağızdır. Burada acıların, dertlerin, sıkıntıların, güzelliklerin, neşenin, sevincin sözlere intikal ederek ozanlarımızın ağzından bütün Türkiye’ye teşmil edilmiş ve Türkiye insanı bu güzel ozanların sesini dinlemekten zevk almışlardır. İnşallah Arguvan’daki törende de ozanlarımızın, türkü severlerimizin, sanatçılarımızın güzel sesleriyle eğlenilecek. Memleketimizin güzelliklerinin her birinin, her coğrafyasının bir parçasının farklı güzelliklerinin olduğunu ve bu güzelliklerinin hepsinin toplandığı zaman bütün memleketimizin güzelliğini göreceğiz. Bir bahçede papatya olursa papatya bahçesi olur ama bütün çiçekler olursa bütün çiçeklerin bahçesi olur. Biz, memleketimizi bütün çiçeklerin, bütün meyvelerin olduğu meyve bahçeleri, çiçek bahçeleri görmek istiyoruz. Hani Nazım Hikmet diyor ya; “ Bir ağaç gibi hür, bir orman gibi kardeşçesine” Bizim söyleyeceğimiz şarkı memleketimizin birliğidir, beraberliğidir, kardeşliğidir. Memleketimizi mazisine layık istikbale hazırlamaktır. Bir olmak, iri olmak, hep birlikte Arguvan olmak, hep birlikte Malatya olmak, hep birlikte Türkiye olmak dileğiyle. Festivalimiz hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

Programda konuşmaların ardından Sanatçı Heykeltıraş Hüseyin Suna’nın yapmış olduğu Battalgazi eseri Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a, AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci tarafından takdim edildi.

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’ya katkılarından dolayı hazırlanan plaketi takdim etti.

Başkan Gürkan, gecede ayrıca sağlık alanında yaptığı çalışmalarla birlikte ülkeye, Malatya’ya ve Arguvan’a yapmış olduğu katkılardan dolayı İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz’a hazırlanan plaketi takdim etti. Gecede ayrıca festivale katkı sunanlara plaketleri verildi.